• Zarejestruj konto
  • Informujemy, że na stronie delikatesybaccara.pl nie działają loginy i hasła ze strony eBaccara.pl. Prosimy o założenie nowego konta. Za utrudnienia przepraszamy.
0
0
Barszcz czerwony z uszkami
data publikacji 06.08.2018

Jak łatwo i szybko przygotować wigiliny barszcz? Wystarczy zamówić w Baccara!

Czysty barszcz czerwony gotowany na wywarze z warzywami i burakami przygotowujemy codziennie, dlatego zawsze jest świeży i smaczny. Idealny zarówno do krokietów, pasztecików jak i uszek. Dostępny w opakowaniach 1l lub 3l. 

Uszka są lepione ręcznie, a następnie MROŻONE.  Do wyboru mamy uszka z farszem z kapustą i grzybami lub z mięsem. Dostępne opakowanie 400g (około 50 szt)

Paszteciki z ciasta drożdżowego są delikatne i pakowanie po 4 szt. Do wyboru farsz mięsny lub kapusta i grzyby. 

Krokiety, które przygotowujemy sami są dostępne w wersji z mięsem, z kapustą i grzybami lub z pieczarkami i jajem. Pakowane po 4szt. 


Gdzie można kupić barszcz z uszkami?

Zarówno barszcz jak i uszka można zakupić w stacjonarnych Delikatesach Baccara w Jawczycach (ul. Piwna 3) oraz w sklepie online: https://delikatesybaccara.pl/product/5703/Barszcz%2520czerwony%2520czysty%2520%25281l%2529


Jak przygotować barszcz z uszkami?

1. Przelej barszcz do garnka i podgrzewaj nie doprowadzając do wrzenia. Po podgrzaniu barszcz jest gotowy do spożycia. 

2. W drugim garnku zagotuj wodę z dodatkiem szczypty soli i łyżki oleju. Po zagotowaniu zmniejsz ogień i wrzuć ZAMROŻONE uszka. Od razu zamieszaj aby uszka nie przywarły do dna garnka. Gotuj uszka przez 2-3 minuty od wypłynięcia na małym ogniu, cały czas mieszając. Na końcu odcedź je. 

3. Przygotuj głęboki talerz lub miseczkę i połóż kilka uszek, następnie zalej czystym barszczem. 

Jeśli zamiast uszek chcesz użyć pasztecików, to podgrzej je wcześniej w rozgrzanym piekarniku przez chwilę. Krokiety natomiast możesz odgrzać zarówno w piekarniku jak i na patelni. 

 SMACZNEGO!